Metóda Wima Hofa – otužovanie spojené s dychovými cvičeniami
Na prvý pohľad úplne neškodná metóda, ktorá sa prezentuje len ako práca s dychom a otužovanie,
vhodná takmer pre každého k utuženiu vlastného zdravia. Iste, na kúpaní v chladnej vode, ktoré je
odporúčané aj lekármi, nie je nič zlé. Avšak cesta, ktorou vás táto metóda zvaná Wim Hof (WHM) do ľadovej vody privedie, je bohužiaľ spojená s okultizmom.
Športové či rekreačné otužovanie je systematický dlhodobý proces. Zvyčajne začína na jar, postupným
ochladzovaním v sprche. Cvičením vonku, saunovaním, spaním pri otvorenom okne atď. Skúsený zimný
plavec sa skrátka nerodí cez noc. Zo skúseností odborníkov trvá tento proces zhruba 2 roky.
WHM ide skratkou. Základným pilierom metódy je práca s dychom. Cyklicky sa opakujúce nádychy
a výdychy a následné zadržiavanie dychu vedie k podkysličeniu tela natoľko, že je na krátku dobu
schopné zniesť takmer „čokoľvek“ a to vrátane ľadovej vody. Cítite sa ako na drogách. Hyperventilácia
pomocou atmosférického vzduchu sa používa aj pri potápaní, aby sa znížil obsah CO2 v krvi, tým sa zníži nutkavá potreba sa opätovne nadýchnuť a telo tak vydrží väčšiu dychovú zádrž (toto WHM praktikuje medzi jednotlivými sériami). Väčšina odborníkov však neodporúča viac ako 4 nádychy (prikladám bakalársku prácu FTVS ako zdroj podčiarknutého, veľmi dobrá práca poskytujúca informácie o nebezpečenstve hyperventilácie pred plávaním). WHM však ide tak ďaleko, že odporúča 30-40 nádychov v opakovaných sériách so zádržou v pauze a to minimálne 3 série, ideálne 5 (ale kto viac vydrží je samozrejme „lepší“).
Navodený stav, ktorý sa odborne nazýva zmenený stav vedomia môže krátkodobo spôsobiť poruchu videnia, brnenie a trhanie v svaloch, závrat a samozrejme aj bezvedomie. Tento stav, je často využívaný práve v ezoterike a okultizme. Vedomie je počas tohto stavu zúžené – nie ste schopní racionálneho úsudku, tobôž, ak vaše telo v danej chvíli nereaguje štandardne a vy proste zimu nachvíľu necítite.
Prečo je amatérske otužovanie bez prípravy tak v obľube a mediálne propagované práve vo chvíľach, keď vo svete panuje pandémia vírusu spôsobujúceho zápal pľúc? Myšlienka, že sa jedná o dielo zlého sa akosi ponúka. Naviac sa do tohto sveta WHM veľmi často púšťajú mladí ľudia, kde hrá veľkú úlohu ego a kde „ak to každý zvládol, tak aj ja to dám“. Snáď netreba pripomínať, že takéto vzájomné poštuchávanie a budovanie ega nás odvádza veľmi ďaleko od Boha.
A tak sa ľudia bez patričného tréningu vrhajú do ľadových riek, na zimné horské túry (často len v spodnej bielizni) a ďalších extrémov.
V platenom video kurze WHM sa pridáva ešte fyzické cvičenie a to predovšetkým z jogy a tai-chi. Odporúča sa tiež východná meditácia, s následným pozorovaním svetelných vnemov (voľnej
energie) a v neposlednom rade sa odporúča tiež vizualizácia. V stave zmeneného stavu vedomia keď sa snažíte cítiť energie vo vašom otrávenom tele, sa vydávate napospas zlému a jeho démonom, ktorí neváhajú komunikovať a ponúknu vám skvelé vizuálne a pocitové zážitky. Cena za tieto „služby“ je privysoká.
Nezanedbateľným faktorom na týchto seminároch je aj spoločné zdieľanie zážitkov. Ak žiadne nemáte a nič ste nevideli, tak ste asi málo dýchali a potrebujete doma veľa trénovať.
O nebezpečenstve jogy a práci s voľnou energiou napíšeme samostatné články.
Na záver: otužovanie je určite užitočné a s blahodarným účinkom pre organizmus. Je však potrebné zvoliť si rozumnú cestu dlhodobého tréningu a výsledky sa určite dostavia. Za dlhší čas, avšak bez hazardovania s vlastným zdravím – ako fyzickým tak aj duševným. Kresťan predsa vie, že všetko čo
v živote má a dosahuje je iba skrze milosť od Boha. Sami, nátlakom a paktovaním so zlým, možno
dosiahneme svetských krátkodobých úspechov, avšak strácame to dôležité.