Dominik Chmielewski: Porovnávanie je pre náš duchovný život strašné. 09-05

Dominik Chmielewski
Dominik Chmielewski

Piata prednáška z deviateho cyklu o. Dominik Chmielewski – krátke katechézy s názvom: Porovnávanie je pre náš duchovný život strašné.

  • Množstvo našich hriechov vyplýva z porovnávania sa s druhými ľuďmi. Pozrieme sa na človeka a už ho posudzujeme. Je to veľmi zničujúce.
  • Posudzovanie druhého človeka sa vždy obráti proti tebe, lebo začneš ničiť samého seba. Budeš sa odmietať, nenávidieť, nebudeš sa prijímať a milovať…
  • Spravme si poriadne spytovanie svedomia z hriechu porovnávania sa s druhými ľuďmi, lebo nás neskutočne otravuje a zabíja lásku. Zabíja lásku k Bohu, k blížnemu i k sebe samému. Toto je žriedlo hriechu Lucifera a peklo, ktoré nosí v sebe.
  • Presne toto urobil prvým ľuďom v raji. Odvrátil im pohľad od Boha a zameral ich pozornosť na samých seba. Spýtal sa ich: „Či je pravda, že vám Boh zakázal jesť zo všetkých stromov v raji?“ Satan sa vždy tak nevinne pýta. Ale už v samotnej otázke je klamstvo a manipulácia. Lebo Pán Boh nezakázal jesť zo všetkých stromov v raji, ale zakázal im jesť iba z jedného.
Zdieľajte:
Zapnúť upozornenia na novinky a články Aktivovať Nie ďakujem