V Sanktuáriu Ružencovej Panny Márie v Obišovciach privítali pútnikov

Obišovce 5. októbra (TK KBS) Za prísnych epidemiologických opatrení sa v nedeľu 4. októbra uskutočnila púť v Sanktuáriu Ružencovej Panny Márie v Obišovciach. Vynovený interiér kostola sa tak naplno zaskvel v slnkom preniknutej kráse, informoval hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Pripomenul, že naša viera vyrastá z presvedčenia, že nad všetkým je Boh a že nič sa nedeje len tak, bez významu a zmyslu. Boh je aj nad touto krízou, ktorá podľa arcibiskupa ponúka príležitosť na zmenu nášho srdca, života i vzťahov k lepšiemu. A z tejto krízy, ako hovorí Svätý Otec František, vyjdeme lepší iba vtedy, keď nebudeme nikoho vyčleňovať, ani podceňovať, znevažovať či odpisovať.

„Spoločná modlitba otvára nielen nebo, ale aj milosrdné srdce samého Boha. Jednou z takýchto spoločných modlitieb, ktorú dávame do popredia práve v tomto mesiaci október, je modlitba posvätného ruženca. Ruženec predbieha medicínsku vedu práve v tomto morálnom a etickom odkaze: Matky, nezabíjajte počatý život, je to vaše dieťa, dajte mu šancu narodiť sa, nech sa deje čokoľvek a nech si myslí kto čo chce! Veď aj Božia Matka si prešla neľahkým obdobím počas tehotenstva, a predsa sa rozhodla pre život za každých okolností,“ uviedol arcibiskup Bober.

„Ruženec nás učí inému prístupu. Chrániť bezbranných, mať v úcte životy iných, súcitiť s trpiacimi, plakať s plačúcimi, radovať sa s radujúcimi, ohlasovať Božie kráľovstvo a pozývať doň čím viacerých. Žiaľ, tí čo zabíjajú a odhadzujú nemluvňatá, sa tam dostanú len ťažko. Takým pomôže už len úprimná ľútosť a pokora pred Bohom. Pohodlný spôsob života mnohokrát rýchlo odvádza od Boha. Rýchlo sa dá zvyknúť na nepoctivosť, zbavovanie sa zodpovednosti, korupciu či zneužívanie moci. Bez Boha sa na tieto hriechy dá rýchlo zvyknúť,“ pripomenul kazateľ a hlavný celebrant.

„A Božia Matka Panna Mária to vedela i videla v čase prvej svetovej vojny, keď cez malých vizionárov prosila ľudí, aby sa vrátili k Bohu, lebo iba tak môžu byť šťastní. Odvtedy si pripomíname jej úpenlivú materinskú prosbu, aby sme sa každý deň modlili ruženec – spolu s ňou, aj v spoločenstve, aj v našich rodinách. Máme sa ho modliť za pokoj vo svete, za obrátenie hriešnikov a víťazstvo jej Srdca a kríža.
Prosme v ruženci o skoré víťazstvo Máriinho Nepoškvrneného Srdca, aby prišla nová jar viery a života s Bohom. Osobnou angažovanosťou a modlitbou pomáhajme zvládať dopady súčasnej krízy, pamätajme na chorých, slabých a osamelých. Nezabudnime ani na našu duchovnú rodinu, zamilujme si ju a chráňme. Zostaňme s Cirkvou a v Cirkvi za každých okolností a merajme spoločným metrom dobrosrdečnosti a žičlivosti,“ dodal na slávnostnej svätej omši košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

V Obišovciach sa v prvú októbrovú nedeľu schádzajú pútnici pravidelne už vyše 300 rokov. Tento rok to však bolo inak, bohatý dvojdňový program vystriedala „farská“ slávnosť s obmedzeným počtom veriacich. Naživo ju prinieslo Rádio LUMEN. Hlavná pútnické sezóna v Obišovciach bude opäť pokračovať na budúci rok pravidelnými púťami od mája do októbra,“ uviedol rádio.

Prevzaté z: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20201005032

Zdieľajte:
Zapnúť upozornenia na novinky a články Aktivovať Nie ďakujem