Slovenský veľvyslanec nepodporil list kritizujúci Poľsko za zóny bez LGBT. Progresívci zúria.

Slovenský veľvyslanec nepodpísal otvorený list poľskej vláde, v ktorom ju 50 diplomatov kritizovalo za nedodržiavanie ľudských práv LGBT ľudí. Rezort zahraničia argumentuje tým, že Slovensko vnútropoliticky LGBT agendu odmieta, a preto aj v zahraničí dodržiava v tomto smere konsenzus. Podľa slovenských progresívcov takto spochybňujeme hodnoty EÚ.

Začiatkom roka 2020 sa viaceré samosprávy v Poľsku vyhlásili za takzvané “zóny bez LGBT” a odmietli tak progresívnu ideológiu. V nadväznosti na to im Európska únia zamedzila prístup k eurofondom, keďže takýto počin považovala za prejav nejednotnej politiky a nedodržiavanie spoločných hodnôt a práv.

Ani to dotknuté obce neodradilo a “zóny bez LGBT” nezrušili, pretože finančnú pomoc dostali od poľskej vlády, ktorá slovami poľského ministra spravodlivosti “odmietla šikanu EÚ z ideologických dôvodov”.

Neúspech tohto nátlaku motivoval na konci septembra 50 veľvyslancov v Poľsku k tomu, aby poľskej vláde poslali otvorený list, v ktorom ju obviňujú z nedodržiavania ľudských práv.

Diplomati vyzývajú poľskú vládu k tomu, aby ukončila diskrimináciu sexuálnych menšín a zabezpečila všetkým občanom rovnaké príležitosti, pretože ľudské práva sú podľa signatárov univerzálne a platia aj pre LGBT ľudí.

Progresívci sú sklamaní z postoja slovenského veľvyslanca

Napriek tomu, že otvorený list podpísalo 50 diplomatov, slovenský veľvyslanec Andrej Droba sa k listu nepripojil. Ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyjadrení uviedlo, že “slovenská republika sa v otázkach LGBTI na medzinárodnej pôde dlhodobo neprofiluje, pretože reflektuje vnútroštátny politický konsenzus a odborný diskurz v danej téme”.

Z takéhoto diplomatického riešenia boli sklamaní najmä členovia mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS).

Lucia Plaváková, členka predsedníctva PS, v tejto súvislosti uviedla: “Tak si predstavme, že by v nejakej krajine vyhlasovali zóny bez Židov. Na podporu Židov by veľvyslanci poslali vláde danej krajiny list. Ale Slovensko by sa k nemu nepripojilo…”

Vo svojej kritike nezaostával ani liberálny teológ Ondrej Prostredník, podľa ktorého takýmto postojom “spochybňujeme našu príslušnosť k okruhu krajín, ktorým záleží na tom, aby EÚ bola spoločenstvom hodnôt”.

Progresívnu trojku uzatvára podpredsedníčka PS Zora Jaurová. “Takýto konsenzus sme nikdy nemali a verím, že ani mať nebudeme. Z histórie (nielen) 20teho storočia vieme, k akým hrôzam vedie nečinné a alibistické prizeranie sa zlu.”

— EST

Zdroj: https://dennikslovensko.sk/60886/slovensky-velvyslanec-nepodporil-list-kritizujuci-polsko-za-zony-bez-lgbt-progresivci-zuria/

Zdieľajte:
Zapnúť upozornenia na novinky a články Aktivovať Nie ďakujem