Prvý katolícky prezident v dejinách USA podporoval potraty. Biskupi zakazujú Bidena

vdp. Ľubomír Urbančok – 3.novembra 2020 Revolúcia

Dnešný deň je výnimočný. Je dňom, kedy sa rozhoduje o novom prezidentovi Spojených štátov. Hoci sa Cirkev za bežných okolností nevyjadruje priamo k politickým otázkam, predsa zostáva jej úlohou formovať svedomie svojich veriacich natoľko, aby dokázali dať vo voľbách do čela štátu hlas takým ľuďom, ktorí ho budú viesť v súlade s kresťanskými princípmi. Druhý vatikánsky koncil v súlade s týmito princípmi učí v dokumente „O Cirkvi v dnešnom svete“ (Gaudium et Spes), že „každý kto sa pričiňuje o rozvoj ľudskej spoločnosti, čo sa týka rodiny, kultúry, hospodárskeho a sociálneho života, ako aj národnej i medzinárodnej politiky, ten podľa Božích plánov nemálo pomáha aj cirkevnému spoločenstvu…” (GS 44)

Na základe uvedeného sa nie je čo čudovať, že niektorí americkí biskupi, vedomí si svojej zodpovednosti za im zverený ľud, jednoznačne označili voľbu kandidáta Bidena za smrteľný hriech. Hoci sa sám deklaruje za katolíka, otvorene podporuje potraty a aj LGBTI prvky.

Na druhej strane máme súčasného prezidenta a kandidáta na znovuzvolenie Donalda Trumpa. Médiá, naše i svetové, akoby nemali na jeho adresu dobrého slova. Takmer nikde sa človek nedozvie o skutočnostiach, že je to práve on, kto ako prvý prezident v novodobých dejinách nevyhlásil žiadnu vojnu, na rozdiel od jeho predchodcov, a miesta kde doposiaľ americkí vojaci bojovali, zredukoval na minimum. Ako prvý prezident v dejinách USA sa zúčastnil na pochode za život, aby tak podporil nenarodené deti, hoci nie je ani katolíkom a teda ani bigotným katolíkom, ako niektorí radi nálepkujú bojovníkov za ochranu života.

Americký prezident počas prejavu na 47. Pochode za život, 24. január 2019. zdroj: Mark Wilson/Getty Images

Prvý katolícky prezident v dejinách USA J. F. Kennedy bol jedným z najväčších podporovateľov potratov (až do 3. trimestra) a súčasný tzv. „katolícky” kandidát v tomto ohľade za ním vôbec nezaostáva. Zdá sa teda, že skutočným ochrancom života je kandidát baptistický. Trump do vedenia najvyššieho súdu USA vymenoval až 3 katolíckych konzervatívnych kandidátov na sudcov, naposledy to bola Amy Barettová. Uvedené fakty dostačujú k tomu, aby označili súčasného prezidenta, ktorý sa znovu uchádza o priazeň voličov, za jediného možného kandidáta na prezidenta. Som si vedomý toho, že niekomu sa toto hodnotenie nemusí pozdávať, avšak fakty nepustia.

Je na čase, aby sme sa prihlásili k skutočným hodnotám konzervativizmu, pretože, keď hovorím s priateľmi zo Západu, tí nás považujú jednoznačne za liberálov, pričom považujú prihlásenie sa ku konzervatívnym hodnotám v Európe za neodpustiteľný hriech.

Na záver by sa niekto mohol opýtať: Načo sa na Slovensku zaujímať o Americké voľby? Stačí nám však krátky exkurz z dejín, aby sme si uvedomili, ako sú Spojené štáty rozhodujúce pre beh novodobých dejín i dejín samotnej Katolíckej cirkvi. Musíme sa dnes zvlášť veľa modliť, pretože ide naozaj veľa a to nielen pre Ameriku, lež pre Cirkev a celý svet. Ak chce Cirkev ohlasovať slobodne Evanjelium, musí podporovať politiky, ktoré sú nápomocné jej hodnotám. Dnes to nie je naozaj žiadna sranda. Dnes ide skutočne o veľa!

ZDROJ: https://www.christianitas.sk/prvy-katolicky-prezident-v-dejinach-usa-podporoval-potraty-biskupi-zakazuju-bidena

Zdieľajte:
Zapnúť upozornenia na novinky a články Aktivovať Nie ďakujem