Pápež podporil boj proti uzákoneniu umelých potratov v Argentíne

Pápež František podporil boj za život nenarodených detí v Argentíne. Tamojšiemu združeniu žien „mujeres de las villas“ napísal list, v ktorom jeho členkám ďakuje za ich úsilie chrániť ľudský život osobitne v chudobných okrajových štvrtiach Buenos Aires.

V Argentíne sa v sobotu 28. novembra uskutoční viacero protestov a modlitebných iniciatív proti návrhu zákona o umelých potratoch. K účasti na nich vyzývajú aj miestni biskupi.

List Svätého Otca datovaný 22. novembra a adresovaný poslankyni  Victorii Morales Gorleriovej je odpoveďou na riadky spomínaného ženského združenia, v ktorých ho prosili o podporu ich úsilia proti legalizácii umelého potratu v Argentíne, o ktorej sa momentálne veľmi diskutuje. Keďže podľa ich slov zákonodarci ani médiá nechcú počúvať ich hlas, oslovili pápeža:

„Premáha nás chladná hrôza pri pomyslení na to, že tento návrh zákona je zacielený na pestovanie idey, že umelý potrat je ďalšou z možností. 

Svätý Otec členkám spomínaného združenia „zo srdca ďakuje“ a vyjadruje im obdiv „za ich skutky i za ich svedectvo“ a povzbudzuje ich v tom pokračovať. „Krajina je hrdá, že má takéto ženy“, píše pápež.

„Problém umelého potratu nie je v princípe otázkou náboženskou, ale otázkou ľudskej etiky, ešte pred akýmkoľvek náboženským vyznaním“, zdôrazňuje Svätý Otec a radí: „Je dobré položiť si dve otázky: na to, aby sme vyriešili problém, je správne odstrániť ľudský život? A je správne najať si vraha?“

Argentínski biskupi na navrhovaný zákon reagovali v nóte z 20. novembra. Píšu v nej, že „po prvýkrát sa v Argentíne, v demokracii, môže stať, že by bol prijatý zákon, ktorý by schvaľoval smrť jednej osoby pre záchranu inej“. „Jedine zachránením oboch životov sa môžeme zachrániť všetci“, píšu biskupi.

List Svätého Otca datovaný 22. novembra a adresovaný poslankyni Victorii Morales Gorleriovej je odpoveďou na riadky spomínaného ženského združenia, v ktorých ho prosili o podporu ich úsilia proti legalizácii umelého potratu v Argentíne, o ktorej sa momentálne veľmi diskutuje. Keďže podľa ich slov zákonodarci ani médiá nechcú počúvať ich hlas, oslovili pápeža:

„Premáha nás chladná hrôza pri pomyslení na to, že tento návrh zákona je zacielený na pestovanie idey, že umelý potrat je ďalšou z možností.

Svätý Otec členkám spomínaného združenia „zo srdca ďakuje“ a vyjadruje im obdiv „za ich skutky i za ich svedectvo“ a povzbudzuje ich v tom pokračovať. „Krajina je hrdá, že má takéto ženy“, píše pápež.
„Problém umelého potratu nie je v princípe otázkou náboženskou, ale otázkou ľudskej etiky, ešte pred akýmkoľvek náboženským vyznaním“, zdôrazňuje Svätý Otec a radí: „Je dobré položiť si dve otázky: na to, aby sme vyriešili problém, je správne odstrániť ľudský život? A je správne najať si vraha?“

Argentínski biskupi na navrhovaný zákon reagovali v nóte z 20. novembra. Píšu v nej, že „po prvýkrát sa v Argentíne, v demokracii, môže stať, že by bol prijatý zákon, ktorý by schvaľoval smrť jednej osoby pre záchranu inej“. „Jedine zachránením oboch životov sa môžeme zachrániť všetci“, píšu biskupi.

Prevzaté z: https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2020-11/papez-podporil-boj-proti-uzakoneniu-umelych-potratov-v-argentine.html

Zdieľajte:
Zapnúť upozornenia na novinky a články Aktivovať Nie ďakujem